pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2005. gada 10. augusts 23:33

attīstības stadijas

Internets ar savu brīvas komunicēšanas piedāvājumu, īstenībā nodrošina nevis anonimitāti, bet gan iespēju pētīt cilvēku personības no otras puses. Par piemēru varam ņemt dažādu naidīgu saturu, kas ikdienā tiek nosūtīts ar interneta palīdzību – vienalga, vai tie būtu delfu komentāri, bļaušana forumos, vēstules ar zināmu adresātu un vēstules ar tikai nojaušamu adresātu. Tu domā, ka vari noslēpties? Nekā! Katrs Tavs vārds man stāsta, kas Tu esi un kas ar Tevi notiek. Franču psihoanalītiķis Žaks Lakāns uzskata, ka ar valodas palīdzību izpaužas neapzinātais, neapziņa. Ne vienmēr mēs zinām, kāpēc un ko darām, taču neapziņā viss ir ierakstīts un, ļaujot tam runāt, Tu neapzinoties vari atklāt, kas esi un kurā attīstības pakāpē atrodies.

Mēģināšu īsi pārstāstīt Lakāna teoriju par cilvēka attīstību.

Lakāns nodala trīs cilvēka attīstības līmeņus: reālo, iedomāto un simbolisko, un katram no šiem līmeņiem atbilst savs raksturojošs jēdziens – vajadzība, pieprasījums un vēlme. Tikai ieiešana simboliskajā līmenī nodrošina pieauguša, pilnvērtība un patstāvīga cilvēka īpašības. Simboliskais nozīmē spēju ietvert savu pasauli simbolos, izteikt vajadzību ar valodas palīdzību, atrast kopējus simbolus ar sabiedrību, socializēties. Taču bērnam savā attīstības līmenī līdz tam vēl ir jānonāk un internets ir vieta, kur lieliski var vērot, cik nu kurš tālu ir ticis un kā nu kuram veicas.

«Vajadzības» stadijā bērns sevi nenodala no mātes, viņš uzskata sevi par mātes sastāvdaļu. Šis ir «reālais» līmenis, kad pasaule nav sadalīta dihotomijā «es» un «citi», bet gan iemieso vienotību. Vienotību ar māti, kas ir vajadzību apmierinātāja, jo bērns neatšķir vajadzības apmierinātājobjektu (piemēram, mātes krūti) no sevis paša.

«Vajadzības» stadiju bērns piedzīvo 6-18 mēnešu vecumā. Šajā laikā viņš pamazām saprot, ka pastāv arī kaut kas «cits», viņš mācās nodalīt sevi no apkārtējās vides. «Prasību» līmenī bērns sāk sevi atpazīt spogulī, un viņam ir svarīgi saprast, ka viņš ir unikāls, vienreizējs, labs. Tieši tāpēc šis ir «iedomātais» līmenis, jo bērns vēl neatšķir «labo» no «ļaunā». Tas ir ideālisma periods, kad pasaule atbild bērna prasībām. Un šeit mums sākas problēma – prasības nevar apmierināt objekts, piemēram, mātes krūts. Prasības var apmierināt kāds. Šis kāds bērnu var mīlēt, atpazīt, novērtēt, parādīt viņa attēlu spogulī. Taču «prasību» līmeņa trauma ir tā, ka bērns sāk pieprasīt vienotību, atkalsavienošanos ar māti, viņš grib tikt atpakaļ «reālajā» līmenī. Un tad rodas jautājums, cik veiksmīgi bērns pārvar šo krīzi un dodas attīstības – vēlmju un simbolu līmeņa – virzienā, nevis regresē, tiecoties atpakaļ pie mātes.

Freids šo stadiju labi parādījis savā darbā «Beyond the Pleasure», kur apraksta sava krustdēla spēli, ko sauc par «fort/da». Tulkojot no vācu valodas, tas nozīmē «prom/šeit». Spēles būtība, kā Freids to interpretē, ir tāda, ka bērns met no sevis prom diega spoli, sakot «fort» un pēc tam velk to atpakaļ, sakot «da». Bērns ar diega spoli apzīmē māti, kuras šajā brīdī nav klāt (bet kuru viņam vajag), un sakot tai «prom» un «šeit», viņš sajūt savu varu pār procesiem, proti, par to, ka spēj kontrolēt simbolizēto māti – māte šajā spēlē dara to, ko bērns vēlas.

Tādā 18 mēnešus veca bērna stadijā atrodas arī daļa interneta personību. Protams, tas nav tikai internetā, bet reālajā dzīvē augstākas paškontroles dēļ daudziem ir grūtāk izrādīt un vieglāk noslēpt savas neirozes un attīstības traumas. Taču internetā viss ir vienkārši – Tu vari atrast simtiem vietņu, kas Tev nepatīk un sūdzēties to saimniekiem par savu diskomfortu. Tu vari pieprasīt slēgt kādu interneta projektu, Tu vari pateikt, ka zini par tā autoriem visu, proti, neko labu. Tu vari mētāt pirkstiņus un domāt, ka kontrolē situāciju. Taču īstenībā Tu mētā diega spoli, iedomājoties, ka šī spole patiesībā ir Tavu prasību objekts, kas Tev pakļaujas. Tas nekas, ka Tava balstiņa ir sīka un neviens Tevi vērā neņem. Galvenais taču ir mēģināt simbolizēt, tikt pieauguša cilvēka kārtā, lai gan daudziem tas ir tik gūti, ka viņi turpina mētāt iedomātās spolītes visu mūžu un domāt, ka pasaule viņiem klausa uz vārda.

Varbūt, ka klausa arī – taču līdz tam gan ir jāizaug. Daži izaug, bet daži – raksta romantiski enerģiskas vēstules.— nııtŕø

 

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Kintija, Kora

pēdējās atsauksmes

  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Šajā gadā nav bijis daudz citu projektu vai citu parādību, par ko būtu noturēts tik daudz maldinošu runu kā par Dienvidu tiltu. Ļaudis šausminās par tā dārdzību, pasludinot to par vienu no dārgākajiem tiltiem pasaulē — taču ne jau tilts ir dārgs, dārgi izmaksā pieeja, kas izvēlēta projekta reālizācijai.

Tā ir būtiska nianse: lielākās nebūšanas radījuši nevis celtnieki, kas par darbu grib daudz naudas, bet gan naudas piesaistītāji projektam, kas piekrituši saņemt aizdevumu ar ļoti augstām procentu likmēm.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu Dienvidu tilta izmaksas »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas