pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2005. gada 9. augusts 13:17

modes

Proletāriešu stils ir modē. Mūsdienās ir aktuāli nestrādāt, taču lielas jaunu cilvēku daļas apģērbs liecina par vēlēšanos identificēties ar darbaļaudīm. Par to stāsta kaut vai izdeldēto džinsu mode, kas uzņem aizvien jaunus apgriezienus un rod arvien radikālākas izteiksmes formas. Protams, šis ir tikai viens no iespējamajiem stiliem – blakus dendijiem, metālistiem, diplomātiem, ubagiem un riga style pārstāvjiem, taču šodien, ejot cauri Vecrīgai un skatoties, kas tāds aktuāls progresīvo jauniešu garderobē, secināju: izskatīties pēc proletārieša – tas ir modē!

Pieļauju, ka deldēto džinsu ēra sākās no strādnieka drānām raksturīgas netīras krāsas imitācijas auduma izmantošanas, kas pirms kāda laika bija parasta krāsas izvēle stilīgajiem. Diezin vai šīs tendences sākums meklējams vēlmē spert soli tuvāk pankiem, kuriem ir raksturīgi masu produktus pielāgot savām vajadzībām – proti, bikses nopirkt veikalā, bet mājās tās sagriezt caurumos un saspraust adatas. Šāda modes attīstība ir iespējama, taču panku ietekmē diez vai masu kultūra spertu tik mazu soli pretim šīs subkultūras padarīšanai par ikdienas kultūras sastāvdaļu. Galu galā, panki un rūpnieciski ražots to apģērbs un aksesuāri kopš 90. gadiem masu kultūrai jau ir noiets etaps un veikalā jau gatavas sagrieztas drānas dabūt ir krietni grūtāk nekā īsteni stilīgas deldētas džinsas.

Mode visu saliek savās vietās – sastopoties ar masu kultūru, augstā kultūra vai nu pieņem masu kultūras elementus (tikai citā līmenī – Calvin Klein džinsas pret tirgū pirktajām), vai nereaģē nekā, vai arī izvēlas avangarda ceļu. Pēdējais nozīmē sava īpašā augstā statusa intensifikāciju pašapziņas un izredzēto grups veidošanas nolūkos. Piemēram, tāds augstās kultūras cienītājs staigā uz abstraktās mākslas izstādēm un citiem augstprātīgi vai sapņaini saka: «Kuram katram to nesaprast..!» Savukārt masu kultūra izmanto augstās kultūras sniegto uzmanību, un pēkšņi visi ir stilīgi – neviens taču nezina, vai Tu savu izdeldēto jaciņu tirgū vai pie Gucci pirki.

Bez stila Tu neesi nekas. Bez stila nav modes. Bet mode ir – tātad proletariāts: nodilušas džinsas, versijas par strādnieku cepurēm un diezgan skaidri jūtama 60. gadu ietekme. Pseidostilīgā vienkāršība. Gribas tomēr jums, jaunajiem, revolūciju, nevis pie darbagalda stāvēt – kaut kā jau pašcieņa un solidaritāte ir jāsaglabā šai skarbajā kapitālisma laikā. Varbūt, dzīves līmenim augot, patlaban uz ielām retāk redzamie «buržuji» šodienas proletāriešus «pārekspluatēs», liekot mainīt stilu uz kaut ko smalkāku vai klasiskāku.

--

Visā modes filosofijā man nesaprasts paliek jautājums – kāpēc sieviešu mode iet pa priekšu vīriešu modei? No puišiem meitenes ir pārņēmušas vien militāro un daļēji sportisko stilu, viss pārējais ir pārņemts pretējā virzienā. Androginitātes izrādīšana nav modē, unisex rullzz.— nııtŕø

 

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Rigonda, Adrians, Adriāna, Adrija, Ārija

pēdējās atsauksmes

  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Saistībā ar vecumdienām pamatotas ir divas stratēģijas — vai nu par tām domāt tā, lai domu rezultāts būtu normāla pensija, vai arī nedomāt nemaz un neatlikt uz rītdienu to, ko var iztērēt šodien. Uz otro ir jākoncentrējas vidējam Latvijas vīrietim (vidējais dzīves ilgums 65,8 gadi nozīmē, ka liela daļa pensijas vecumu tā arī nesagaida), savukārt pārējiem jāatmet cerības, ka par viņu pensiju rūpēsies valsts, un pašiem jāpieskata savi fondi.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu Tava pensija »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas