pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2005. gada 9. augusts 13:17

modes

Proletāriešu stils ir modē. Mūsdienās ir aktuāli nestrādāt, taču lielas jaunu cilvēku daļas apģērbs liecina par vēlēšanos identificēties ar darbaļaudīm. Par to stāsta kaut vai izdeldēto džinsu mode, kas uzņem aizvien jaunus apgriezienus un rod arvien radikālākas izteiksmes formas. Protams, šis ir tikai viens no iespējamajiem stiliem – blakus dendijiem, metālistiem, diplomātiem, ubagiem un riga style pārstāvjiem, taču šodien, ejot cauri Vecrīgai un skatoties, kas tāds aktuāls progresīvo jauniešu garderobē, secināju: izskatīties pēc proletārieša – tas ir modē!

Pieļauju, ka deldēto džinsu ēra sākās no strādnieka drānām raksturīgas netīras krāsas imitācijas auduma izmantošanas, kas pirms kāda laika bija parasta krāsas izvēle stilīgajiem. Diezin vai šīs tendences sākums meklējams vēlmē spert soli tuvāk pankiem, kuriem ir raksturīgi masu produktus pielāgot savām vajadzībām – proti, bikses nopirkt veikalā, bet mājās tās sagriezt caurumos un saspraust adatas. Šāda modes attīstība ir iespējama, taču panku ietekmē diez vai masu kultūra spertu tik mazu soli pretim šīs subkultūras padarīšanai par ikdienas kultūras sastāvdaļu. Galu galā, panki un rūpnieciski ražots to apģērbs un aksesuāri kopš 90. gadiem masu kultūrai jau ir noiets etaps un veikalā jau gatavas sagrieztas drānas dabūt ir krietni grūtāk nekā īsteni stilīgas deldētas džinsas.

Mode visu saliek savās vietās – sastopoties ar masu kultūru, augstā kultūra vai nu pieņem masu kultūras elementus (tikai citā līmenī – Calvin Klein džinsas pret tirgū pirktajām), vai nereaģē nekā, vai arī izvēlas avangarda ceļu. Pēdējais nozīmē sava īpašā augstā statusa intensifikāciju pašapziņas un izredzēto grups veidošanas nolūkos. Piemēram, tāds augstās kultūras cienītājs staigā uz abstraktās mākslas izstādēm un citiem augstprātīgi vai sapņaini saka: «Kuram katram to nesaprast..!» Savukārt masu kultūra izmanto augstās kultūras sniegto uzmanību, un pēkšņi visi ir stilīgi – neviens taču nezina, vai Tu savu izdeldēto jaciņu tirgū vai pie Gucci pirki.

Bez stila Tu neesi nekas. Bez stila nav modes. Bet mode ir – tātad proletariāts: nodilušas džinsas, versijas par strādnieku cepurēm un diezgan skaidri jūtama 60. gadu ietekme. Pseidostilīgā vienkāršība. Gribas tomēr jums, jaunajiem, revolūciju, nevis pie darbagalda stāvēt – kaut kā jau pašcieņa un solidaritāte ir jāsaglabā šai skarbajā kapitālisma laikā. Varbūt, dzīves līmenim augot, patlaban uz ielām retāk redzamie «buržuji» šodienas proletāriešus «pārekspluatēs», liekot mainīt stilu uz kaut ko smalkāku vai klasiskāku.

--

Visā modes filosofijā man nesaprasts paliek jautājums – kāpēc sieviešu mode iet pa priekšu vīriešu modei? No puišiem meitenes ir pārņēmušas vien militāro un daļēji sportisko stilu, viss pārējais ir pārņemts pretējā virzienā. Androginitātes izrādīšana nav modē, unisex rullzz.— nııtŕø

 

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Jurģis, Juris, Georgs

pēdējās atsauksmes

  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Šodien pirms 43 gadiem mēģinājumā šķērsot Berlīnes mūri tika nogalināts 18 gadus vecais Peter Fechter — slavenākais Berlīnes mūra upuris.

Berlīnes mūri sāka celt 1961. gadā, un pēc gada Fechters kopā ar draugu Helmutu Kulbeiku mēģināja laimi nokļūt no VDR uz VFR. Kulbeikam šķērsot mūri izdevās, taču Fechteram apsardzes kareivja lode trāpīja gurnā, un viņš nokrita atpakaļ Austrumvācijas pusē. Par spīti saucieniem pēc palīdzības, tā, bailēs ka jebkāda rīcība varētu tikt uzskatīta par konflikta provokāciju, nenāca ne no austrumu, ne rietumu puses, un bēglis apmēram stundas laikā noasiņoja simtu aculiecinieku priekšā.

Fechtera nāves pirmajā gadadienā toreizējais Rietumberlīnes mērs Villijs Brandts notikuma vietā novietoja vaiņagu. Pēc Berlīnes mūra krišanas jaunietim tika uzstādīts piemineklis.

Toreiz puiši to darīja sevis dēļ, bet uzdrīkstējās mēģināt. Par to arī mēs viņus šodien pieminam. Pieminam arī nesasniegto mūra otru pusi, kurā, kā ticam, ir brīvība.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu Berlīnes mūris un brīvības cena »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties.org internetā kopš 2002. gada

E-pasts: redakcija-at-mosties-org

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas