pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2005. gada 17. jūlijs 19:56

tīkla sabiedrība

Veidojoties tīkla sabiedrībai, iespējas apmainīties viedokļiem, tostarp kritikām, palielinās. No vienas puses, informācijas daudzveidības palielināšanās būtu apsveicama, jo tā ļauj piekļūt vairāk un individuāli pievilcīgākiem informācijas avotiem – notiek aktīva informācijas atlase). No otras puses, laikā un telpā, kad jebkurš var teikt, ko grib un neatbildēt pat saviem vārdiem, kritikas kā nozīmīga un autoritatīva vērtīgas informācijas ieguves resursa nozīmība pazūd. Viedokļu dažādībā nereti ir grūti noteikt runātāja kompetenci, interneta demokrātiskā vide izlauž vārda izcīnīšanas un ņemšanas procedūru, kas ir parasta tradicionālās komunikācijas izpausmēs kā masu komunikācijā vai sapulcēs.

Tomēr nav izslēdzama autoritāšu veidošanās arī tīklā un tas, ka internetā atrastiem materiāliem ir krietni mazāks uzticamības kredīts nekā grāmatām, liecina, ka viedokļu devēju veidu attiecības vēl ir gana strikti nodalītas un ka internetu mēs vēl neuztveram kā līdzvērtīgu informācijas vidi. Internetā mēs darām to, kas šķiet drošs – sūtām e-pastus, spēlējam spēles, meklējam informāciju ar 50% cerībām to tur atrast un pa reizei ļaujam sevi apkārst kādam gudriniekam.

Internets nekad nebūs pārskatāms. Diez vai kādreiz Tu zināsi visu svarīgāko, kas notiek, piemēram, Latvijas internetā. Projekti dzimst un mirst, savu popularitāti tā arī neiemantojuši. Lai arī auditorija ir svarīgs elements, kas nosaka interneta resursa pastāvēšanu, tas nav vienīgais. Līdz ar to ir jābūt vēl kādiem elementiem, kas konkrētu interneta resursa autoru piesaistītu autoritātei.

Autoritātes var būt dažādas. Internetā tās var izveidoties ļoti daudzas un negribot noslēpušās nepārredzamajā tīmeklī. Tomēr, gluži tāpat kā reālajā dzīvē, arī internetā Tev ir nepieciešams viedokļu līderis, cilvēks, kurš pastāsta, kā ir, kur ir un ko tas viss nozīmē (pietiekami bieži dažādos forumos kā atbilde padoma prasījumam ir strups mājiens iet skatīties goooglē.) Lūk, draugs, ko es Tev saku – tīkla sabiedrību mums vajag, tīkla kopienas un domubiedru grupas, kas vienlaikus izmantotu gan tīkla piedāvātās jaunās saziņas formas, gan atļautu eksistēt tradicionālajām attiecībām, kas vispār nodrošina šādu kopienu pastāvēšanu un struktūru. Vai internets tā labākajās izpausmēs ir tikai pagrīde? Ko labāko no savas reālās dzīves mēs paņemsim līdzi, veidojot interneta sabiedrību? Lūk, par to mēs vakar spriedām līdz vēlai naktij komandas nejaušajā sapulcē.

Pagrīde var brīvi dzīvot internetā. Pagrīdei ir uzspļaut uz normām un sabiedrības kopējām vajadzībām, pagrīde ir paškontrolējoša un pašatražojoša fragmentēta kustība, kurai nekas no publiskās iztapšanas un kalpošanas nekad nav bijis vajadzīgs.

Jautājums tikai – vai sabiedriskā dzīve patiešām palēnām kļūst aizvien haotiskāka un vai sabiedriskās vērtības, normas, vērtēšanas kritēriji un morāle kļūs tik fragmentāri, lai varētu teikt, ka tie ir zuduši kā sabiedrību kopumā raksturojošas iezīmes. Un kas būs fragmentācijas izpausme – paškontrole vai kontroles trūkums?— nııtŕø

 

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Diāna, Dina, Dins
  • 1918. gada 24. februāris — Igaunijas Republikas dzimšanas diena

pēdējās atsauksmes

  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Kritika ir normāla parādība ne tikai demokrātiskā sabiedrībā. Arī totalitārās sabiedrības paredz mehānismus, ka ļaut noteiktai cilvēku daļai ar noteiktām pilnvarām paust varai oponējošus tekstus. Tradicionāli tie ir humora un satīras žurnāli – humora neesamība kādā sabiedrībā liecina ne tikai par nolemtības pilno sajūtu, kas valda sabiedrībā, bet arī par to, ka anekdotes ir atļauts stāstīt. Mums, piemēram, ir ļoti maz politisko anekdošu, kas nozīmē, ka visi jautājumi ir brīvi apspriežami pēc savas vēlēšanās un nav nepieciešams humora mīkstinošais aizsegs, kas neļautu saturu uztvert par neapgāžamu realitāti un liktu uzskatīt, ka anekdotes pauž tās stāstītāja domas. Kritika ir jebkurai sistēmai nepieciešams atgriezeniskās saites iegūšanas mehānisms.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu par kritiku »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot, izmitina Process.lv

Famfamfam ikonas