pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2005. gada 13. jūnijs 18:25

pārcilvēka nebūs

Ja mēs gribētu, mēs sevi varētu padarīt par pārcilvēkiem. Mēs sevi varētu pakļaut selekcijai tāpat kā suņus un kaķus, sevis atražošanai lietojot tikai augstākā labuma ģenētisko materiālu. Mēs varētu sevī attīstīt ģēnija īpašības, mēs varētu radīt cilvēku sugas — būtu dzinējcilvēki, sargcilvēki, klēpjacilvēki un citi. Mūsu vidū būtu izcili eksemplāri, kas lieliski pildītu savas funkcijas, un būtu arī pa kādam pieklīdenim, marginālam sētas plušķim, kas radies nepietiekamas kontroles dēļ.

Mūsdienās aktualitāti zaudējusī rasu teorija savā laikā gribēja atrast cilvēka ideāltipu, nosakot, ka vieni ir labāki par citiem un ka viņu liktenis ir noteikts jau piedzimstot. Psihiski slimos un fiziski neveselos nodalīja no sabiedrības vai pat iznīcināja. Ja arī Tevi piedzimstot neiznīcinātu, tad piesietu pie ķēdes un teiktu: sargā māju, mēs tikām aiziesim smalkos ļaudīs pagozēties.

Vairs nav korekti publiski uzskatīt, ka cilvēka izcelsme automātiski nozīmē arī kādas intelektuālas limitācijas vai arī potenciāla ģēnija statusu. Civilizētā pasaule dod iespēju visiem — gan tiem, kas piedzimuši kā veiksminieki, gan tiem, kam paveicies mazāk. Mēs vismaz izliekamies, ka ikvienam ir dota iespēja un ka mums ir svarīgs ikviens — vismaz esam gatavi paciest ikvienu.

Bet tomēr — kā būtu, ja mēs sevi audzinātu citādi? Diskusiju par to, kam cilvēka attīstībā ir lielāka teikšana — iedzimtībai vai audzināšanai (nature vs. nurture) izsmelt ir teju neiespējami, bet šodien, skatoties kā obligātā dienesta karavīrs, sēžot tramvajā uz sola, sapņaini noskatījās uz smalkajām mašīnām, kas traucās pa Barona ielu, domāju: iemācīt taču varētu tik daudz ko. Mazliet metodikas, un tikpat sapņainām acīm viņš skatītos debesīs uz mākoņiem, kļavu lapās, uz raibiem taureņiem un tuklām sieviņām, kas uz stūra pārdod saldējumu. Nekas no minētā taču nav iedzimts –- tās ir vērtības, kas karavīrā un arī citās sabiedrības grupās iedresētas. Bet mēs taču no viņa varējām uzaudzināt robotu, universālo cīnītāju, kas, apmierinājis ķermeņa fiziskās vajadzības, savu prāta darbību spētu novirzīt uz nodarbēm, kas mums šajā brīdī šķistu savādas.

Taču karavīram gribas dzīvot savu dzīvi. Man arī mazliet. Un citiem, arī tiem, kam neviens nejautā. Tāpēc mēs esam šeit un tāpēc mēs pārcilvēku no sevis radīt vairs negribam.

--

Ja vēlies palasīt par gēnu tīrīšanas politiku XX gadsimtā, atšķir šā gada 23. aprīļa «Kultūras Dienu» un palasi par eigēnikas pētījumiem, kas Ulmaņa I laikā tika veikti arī Latvijā.— nııtŕø

 Raksturvārdi: , ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Alnis, Andulis

pēdējās atsauksmes

  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…
  • Paula Izabella: lai man atsuta interesantus uzdevumus ar atteliem ar bildem u.t.t.

rubrikas

izvēlēts raksts

Kā rīkoties ir labi? Tā vaicāja senais grieķis, un pats arī atbildēja: nedari otram to, ko nevēlies, lai dara tev. Viņš šo domu, kas atbilstošu rīcību ļauj izsecināt pašam, nevis tās meklējumos liek paļauties uz mītiem, atzina par labu esam, un tā Rietumos radās filosofija.

Zelta likums mūsu kultūrā ir darbojies gadu tūkstošiem, tomēr līdz ar straujām izmaiņām sabiedrības struktūrā šī universālā norma, tāpat kā visas pārējās, ir pakļauta pārvērtējumam. Mēs drīz atkal nonāksim turpat, kur senais grieķis pirms apmēram 2 500 gadiem un atkal vaicāsim: kā man rīkoties? — senais likums atbildi vairs nesniegs.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu ētikas zelta likuma noriets »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties.org internetā kopš 2002. gada

E-pasts: redakcija-at-mosties-org

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas