pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2005. gada 4. aprīlis 16:51

Jāņa Pāvila II aiziešana

Viņš ir miris. Par to tagad zina visa pasaule. Un mēs to skatāmies, klausāmies un lasām.

Lieldienu tematika jau aiz muguras, bet, piemēram, «Panorāma» vakar vakarā piedāvāja līdzīgu šovu kā filmās par Kristus dzīvi un augšāmcelšanos. Jo augšāmcelšanos tūkstoši, kas asarām acīs skaitīja lūgšanas pie pāvesta rezidences, patiesi bija gaidījuši. Masu saziņas līdzekļi stāstīja, kā ļaudis, kas sapulcējušies Svētā Pētera laukumā, cerēja uz brīnumu. Bija daudz aizkustinošu kadru, kas vienlaikus parādīja reliģijas spēku šodien. Pat tad, ja Tu netici Dievam vai arī neesi katolis, arī Tev Jānis Pāvils II bija kaut kādā veidā nozīmīgs, jo viņš bija Tavas plašsaziņas līdzekļu uztveres sastāvdaļa, Tavas dienaskārtības sastāvdaļa.

Aivars Ozoliņš savā «Dienas» komentārā atgādināja pāvesta rakstīto mūsu valsts prezidentei, proti, ka Jānis Pāvils II «glabā spilgtas atmiņas par savu svētceļojumu uz Latviju 1993. gadā un nepārtrauc lūgt Dievu aizstāvēt jūsu cēlo tautu». Lai arī cik formāli nebūtu šie vārdi, A. Ozoliņš tos var izmantot pozitīvas pašidentitātes veidošanai un pamatojot aizgājēja lielo nozīmi Latvijas vēsturē.

Mēs redzējām, cik lielu autoritāti iemantojis viens pats cilvēks — ļaudis dodas svētceļojumā uz Romu, lai gan tipiski svētceļojuma jēdziens mums vairāk saistās ar musulmaņu došanos uz Meku - protams, tas nav apsolūts nodalījums. Taču pielūgsme, dzīva cilvēka glorifikācija, miljoniem kristiešu liks sajust aicinājumu būt klāt pāvesta bērēs. Kā kaut to tādu panākt? Pajautā to sev, ja vēlies iemantot varu un cieņu. Un tad kāda Tava pielūdzēja arī teiks tāpat kā vecenīte no Latgales svētdienas «Panorāmā», ka ir vajadzīga tikai viena reliģija, līdz ar to – viena interpretācija, un pāvests uz to gājis (patlaban nav svarīgi noskaidrot, vai viņš to darīja, vai arī sieviņai tikai likās, ka darīja). Kārtīgs vadonis ar tādu atbildi būtu apmierināts.

Un ko dara masu saziņas līdzekļi? Tie dara to, ko paredz plašsaziņas līdzekļu loģika. Visiem nekrologi jau laikus sarakstīti. It īpaši jau televīzija izmantos savu «patiesuma» un klātesamības efektu, lai auditorijā izraisītu emocijas un piesaistītu ekrāniem. Ļaudis raud Vatikānā, ļaudis raud Romā, ļaudis raud Latvijā. Parasociālā komunikācija — skumstam par to, par ko masu saziņas līdzekļi liek skumt, nevis par to, kas ir blakus un ko varam fiziski sajust. Masu komunikācija Tev pateiks priekšā visu — ij to, cik liela personība bija Jānis Pāvils II, ij to, cik viņa nāve pasaulei ir liels zaudējums, ij to, cik interesanta ir jaunā Pāvesta ievēlēšanas kārtība. Nebūsim naivi, jo lielākajai daļai tas patiešām ir ļoti interesanti. Plašsaziņas līdzekļi berzē rokas, tāpēc turpmākajās dienās Tu uzzināsi vēl daudz par Romas katoļu baznīcu, tās tradīcijām, kardināliem un ceremonijām.

Tomēr šo sociālās realitātes konstrukciju vidū var saskatīt arī kādu pozitīvu atšķirību no tēliem, kādus visbiežāk piedāvā masu saziņas līdzekļi. Rietumu sabiedrībā pastāvošais juvenālisma kults (ir svarīgi būt jaunam, labi izskatīties un saglabāt jauna cilvēka spējas) ir pretrunā ar to, kādu televīzijas pēdējā laikā rādīja pāvestu — vecu, grumbainu, slimu. Un tomēr viņu pielūdza, un tomēr viņu cienīja. Es teiktu, ka šis ir viens no retajiem mūsdienu plašsaziņas līdzekļu realitātes izpausmes gadījumiem, kad fiziskajam izskatam ir sekundāra nozīme pār rafinētākām sabiedrisko attiecību kampaņām un citām aktivitātēm, kuras pārtver un uztver masu komunikācija. Skaties, skaties, klausies, lasi, cilvēk - un saproti, ka Tu esi simulācijas slazdā, un nekur nespruksi.— nııtŕø

 Raksturvārdi: , , ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Konstance, Donats

pēdējās atsauksmes

  • keip: Tas links vairs nedarbojas tādēļ lietojiet šo :) https://www.youtube.com/w atch?v=Z_oDMXi-Q…
  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…

rubrikas

izvēlēts raksts

Iekūlos interneta strīdos. :))) Ir viegli atrast cilvēkus, kas ātri iedegas diskusijās. :] Daudzi no tiem strīdu tver personiski, taču tanī pašā laikā ikvienu teikumu beidz ar smaidiņu vai arī parāda mēli.. :pp Tomēr dīvaini, ja cilvēki, kas mēģina pretinieku iznīcināt, ar simbolu palīdzību tik ļoti uzsver sarunas neesošo jautrību :DDDD Nez, tas sevis iedrošināšanai????

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu emocijas un strīdi :[[ »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties internetā kopš 2002. gada

E-pasts: mosties-at-gmail-com

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas