pievieno facebook

Novērtē rakstu: 12345Atzīme 0 no 0 balsīm

mosties.org

2005. gada 23. marts 15:10

Volhova, 1944

«Atkal jūs bez biļetes, ja? Cik ilgi tā var braukt, jums kauna nav!» — uzbrēca konduktore kādam vecītim ar samērā koptu bārdu, kad tas iekāpa tramvajā.

«Es dokumentus kārtoju...» vecītis mierīgā balsī atbildēja.

«Cik tad ilgi var kārtot! Un kas man par daļu, tramvajā bez biļetes braukt ne-drīkst!» konduktore atcirta un aizgāja uz otru vagona galu.

Šķita, ka šis ir parasts brauciens ar parastu vecīti, kas ar mierīgu attieksmi spēj atkauties no jebkuras dusmīgās konduktores, bet nē.

«Tu taču esi leģionā dienējis, nāc piesēdi!» — pēkšņi piecēlās kāds kungs melnā platmalē un piedāvāja savu vietu.

Vecītis atbildēja, ka nesēdēšot, jo, kājas sāp un, kad apsēžas, vairs nevar piecelties.

«Nevajag padoties, leģionār!» teica kungs, izvilka no kabatas monētas un iedeva vecītim. «Atceries, kā bija toreiz, 1944. gadā Volhovā. 19. leģions — latvieši — pirmajā rindā, vācieši aiz viņiem...» Kungs gan bija par jaunu, lai pats būtu piedalījies 2. pasaules kara kaujās. «Kad tev dzīvē iet grūti, iedomājies, ka esi frontē, atceries patriotismu, tad būs tāda enerģija, ka vai nu!»

«Jā, neiet man, kāju arī salauzu,» vecītis pēc brīža bikli ieminējās par ikdienišķām lietām.

«Ja būs patriotisms, nacionālisms iekšā, ij kāja sadzīs, ij dzīvesprieks būs! Ja tev ir kāds mērķis, par ko cīnīties, tā ir psihoterapija, tās ir labākās zāles! Tad tu vari iet uz priekšu!» kungs patosa pilnā balsī teica. Pēc tam viņš, novēlējis vecītim izturību, izkāpa ārā.

Un pēkšņi man šķita, ka tramvajā ir iespīdējusies savāda gaisma. Gaisma no pārliecības un ticības, ko kungs skaļā balsī pauda vecītim. Tie bija viņa ideāli, kuriem kungs pats ticēja, un tie spīdēja viņam pašam un šķita tik īsti viņa iedomātajā pasaulē, ka starp autentiski ikdienišķo leģionārvecīti un kunga iedomātajiem risinājumiem neatrisināmajām problēmām aiza pletās vairāku gadu desmitu un vairāku tūkstošu kilometru platumā.

Un tā kungs aizgāja staltā gaitā ar sporta somu uz pleca, bet es vēl ilgi skatījos viņam pakaļ un domāju. Šādā tonī viņš varētu būt teicis vēl daudz ko, un ļaudis viņā klausītos — varbūt pat noticētu un sekotu.— Janks

 Raksturvārdi: ,

Atsauces (trackbacks)

Ja Tevis uzrakstītā publikācijā ir saite uz šo rakstu un Tu vēlies, lai pie šī raksta parādītos saite uz Tavu publikāciju, šeit vari iegūt adresi, ko iekopēt trackback (ping) lauciņā, kas atrodams kontroles panelī pie Tava raksta.

Atsauces saite:Meklēšana

Šī diena

  • Eleonora, Ariadne

pēdējās atsauksmes

  • agnese: sveiki es mekleju otru pusiti,mans nr 28928321zz atbildu uz sms zvaniet kuriem ir zz velam…
  • Antra: Viņš patiesībā ir lāga puika! Tāds sirsnīgs liekās …
  • niitro: Ilona, ja Tev būtu kāda nojausma par latviešu valodu, Tu zinātu, ar ko atšķiras jēdzieni “l…
  • Ilona: Beidziet muldēt. Es izrakņāju visas interneta dzīles un likumdošanu, kas nosaka, kā jārakst…
  • Edvīns: Tas rakstītājs ir totāls analfabēts.Nevienā zīmē nav noteikts auto stāvoklis,ir tikai novie…
  • Kaspars: interesanti, kurš gan atļautu celt to jauno fabriku, varu derēt, ka uzreiz tiktu vākti para…
  • Paula Izabella: lai man atsuta interesantus uzdevumus ar atteliem ar bildem u.t.t.

rubrikas

izvēlēts raksts

Redzēju, kā liela lāsteka no jumta nokrita gājējam tieši priekšā. Gājējs apstājās, paskatījās uz sadrupušo ledus gadalu, paskatījās uz augšu un aizgāja savās gaitās.

Uzreiz iedomājos filmu «Šindlera saraksts», kur koncentrācijas nometnes priekšnieks «neko darīt» pēc šāva nometnes cilvēkus. Tur bija aina, kad kādam cilvēkam lode netrāpīja, tad cilvēks nolemti apstājās, zinādams, ka nākamā lode būs precīzāka. Bet nekā. Nākamās lodes vairs nebija, un cilvēks turpināja ceļu.

Visa dzīve ir koncentrācijas nometne, kurā vai nu Tev paveicas sarunāt ar priekšniecību, lai Tavu nošaušanu atliek uz aiznākamo nedēļu, vai arī Tu mirsti tagad lielās mokās, līdz pat pēdējam cerēdams uz atbrīvošanu, vai vismaz uz saldo ēdienu pusdienās, pirms atkal ir jādodas rakst grāvji un tīrīt šovinistu istabas.

Lasīt tālāk nejauši izvēlēto ierakstu koncentrācija »

Kustība par negatīvu domāšanu Mosties.org internetā kopš 2002. gada

E-pasts: redakcija-at-mosties-org

Spēks no Pivot

Famfamfam ikonas